En İyi

Plex ve Ev Sinema Sistemleri İçin En İyi 5 NAS Anakart

Bir NAS oluşturmak, bir ton harici depolama sürücüsüne ihtiyaç duymadan tüm verilerinizi depolamanın basit ve ucuz bir yoludur. Hatta bir NAS ve Plex sunucu kombinasyonunu çalıştırabilir ve tüm medya kitaplığınızı, sahip olduğunuz her cihazdan erişebileceğiniz uzak bir konuma yükleyebilirsiniz. Eski bir anakartınız ve bu amaca uygun bir CPU’nuz varsa, bu harika!

Peki ya NAS yapınız için bir panoya ihtiyacınız varsa? Daha eski veya ucuz bir CPU ile eşleştirebileceğiniz (nispeten) uygun fiyatlı bir şey mi? Aşağıda, herhangi bir NAS yapısı için mükemmel olan bir dizi anakart bulacaksınız. Ucuz seçeneklerimiz var ama aynı zamanda birkaç tane de pahalı seçimimiz var. Ayrıca ECC destekli ve desteksiz hem Intel hem de AMD anakartlarımız var.

En İyi NAS Anakartları

Intel, AMD ve ECC Bellek Desteği

Dosyalarınızı depolamak için yalnızca basit bir NAS oluşturmak istiyorsanız ve bazı dosyaların bozulma olasılığını umursamıyorsanız, ECC belleğine gerek yoktur. Buna sahip olmak güzel, ancak basit bir NAS kurulumu için aşırıya kaçıyor. iken hafıza hataları olasılığı dır-dir nispeten yüksek Google sunucu grubu gibi bir ortamda, ev kullanımı hem depolama hem de bellek üzerinde çok daha az yük oluşturur.

Ancak bazı durumlarda ECC belleğinin kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Bu durumlardan biri, ZFS dosya sistemi (FreeNAS tarafından kullanılır). ZFS iken ECC bellek gerektirmez, mümkünse kullanılması tavsiye edilir. Ardından, sıfır veri bozulması istiyorsanız ECC’yi kullanın. Bir depolama NAS’ı ile bir Plex sunucusunu birleştirmek, ECC belleği kullanmanızı da gerektirmez.

Ancak ECC’ye ihtiyacınız varsa, birçok Intel CPU’nun ve bazı AMD Ryzen’lerin ECC bellekle çalışmadığını unutmayın. ECC destekli daha yeni bir Intel CPU istiyorsanız, Xeon ve Atom serileriyle sınırlısınız. Daha eski i3’ler ve Pentium CPU’lar (eski G4560 gibi) ECC ile çalışır. Neyse ki, bu modellerden bazılarını ikinci el pazarında ucuza bulabilirsiniz. Ve işte bir liste ECC destekli tüm Intel CPU’lar.

Ryzen CPU’lara gelince, çoğu ECC bellekle çalışır. AMD iken resmi olarak desteklemiyor, normal APU’lar (G, Pro olmayan APU’lar) dışındaki tüm CPU’lar ECC RAM ile sorunsuz çalışır.

Şimdi bunu aradan çıkardığımıza göre, aşağıda yer alan panolar hakkında bir veya iki kelime. Üst düzey seçenekler olsa da, ucuz Ryzen veya Intel CPU’larla eşleştirebileceğiniz uygun fiyatlı birkaç anakart da ekledik. Ardından, Intel H410 seçimimiz dışında her anakartta ECC bellek desteği var. Son olarak, kısıtlı bir bütçeniz varsa ve bu anakartlar sizin için çok pahalıysa, ikinci el ucuz bir anakart alıp eski bir Intel CPU ile eşleştirebilir ve dar bir bütçeyle kendinize bir NAS alabilirsiniz. Örneğin, seçimlerimizden biri olan SuperMicro MBD-X9SCM de şurada bulunabilir: bu harika bütçeli NAS kılavuzu. Tamam, başlayalım.

Ryzen CPU’lar İçin En İyi NAS Anakart

ASRock B450M-HDV

Asrock B450M Hdv

Ryzen tabanlı NAS kurulumları için ucuz bir anakartla başlayalım. Ryzen CPU’lar, ortaya çıktıklarından beri oldukça popülerdir ve onları NAS yapıları için oldukça sağlam bir seçim haline getirir. Eski bir Ryzen’iniz varsa veya kullanılmış ikinci nesil bir Ryzen’i ucuza almayı başarırsanız, B450 yonga seti en iyi seçenek gibi görünüyor. Ve ASRock B450M-HDV eski bir Ryzen CPU’yu eşleştirmek için harika bir anakart. ECC desteği var, çok ucuz, 2. ve 3. nesil Ryzen CPU’ları çalıştırabiliyor ve tek M.2 slotu var.

İki PCIe yuvası (bir x16, bir x1) elde edersiniz ve ECC’ye ihtiyacınız yoksa, bir APU kullanabilir ve kartı daha fazla SATA bağlantı noktası veya 10Gb LAN ile yükseltebilirsiniz. Tek M.2 yuvasıyla birlikte dört SATA bağlantı noktası, temel bir NAS kurulumu için yeterli olmalıdır ve kart ayrıca arkada tek bir 1 Gb LAN bağlantı noktasıyla birlikte gelir. Genel olarak, biraz basit ama bir bütçe NAS için fazlasıyla yeterli. şunu not et Raven Ridge AMD CPU’ları, bu kurul tarafından desteklenen ECC’yi desteklemez.

3. nesil Ryzen CPU’lar için ucuz bir çözüm istiyorsanız, sağlam bir alternatif A520M-HDV, ayrıca ASRock’tan. Oldukça benzer özelliklere sahip, ancak daha yeni bir yonga seti. ASRock B550 Pro4 önceki modelden bir adım öndedir. Bu, iki PCIe x16 ve iki PCIe x1 yuvası ile birlikte gelir, bu da genişleme için çok daha geniş olanaklar anlamına gelir.

Bir NAS ve bir oyun/çalışma VM’si ile tek kuleli bir sistem kurmak istiyorsanız, aşağıdakine benzer bir şey alın: Asus Pro WS X570-Ace ya da Gigabyte B550 Vizyon D. Bu ikisi pahalıdır ancak ECC bellek desteğine, çok sayıda genişletme seçeneğine sahiptir ve özellikler açısından çok zengindir. Son olarak, bir Ryzen CPU için bir ITX kartına ihtiyacınız varsa, ASRock B450 Oyun-ITX.

AMD Ryzen İçin En İyi Sunucu Anakartı

ASRock Raf X470D4U

Asrock Raf X470D4U Mikro

Çok sayıda genişletme seçeneği ve özel IPMI RJ-45 bağlantı noktası gibi bazı ekstra özelliklere sahip daha güçlü, sunucu sınıfı bir anakart istiyorsanız, o zaman ASRock Raf X470D4U tahta sizin için. Evet, biraz pahalı ama fiyatına göre 7/24 çalışacak şekilde üretilmiş birinci sınıf bileşenler elde edersiniz. Anakart ayrıca birçok farklı Ryzen CPU’yu destekler, ECC bellekle çalışır, iki PCIe x16 ve bir PCIe x8 yuvasına sahiptir ve sekiz SATA ve iki M.2 yuvası içerir.

Ayrıca IPMI bağlantı noktasının üzerinde bir çift gigabit LAN (1Gb) ve özel bir sunucu yönetim işlemcisi ve BMC denetleyicisi, fan arızası LED’leri ve daha fazlası gibi birçok sunucu özelliği elde edersiniz. Genel olarak, Ryzen tabanlı bir NAS oluşturmak isteyen ileri düzey kullanıcılar için mükemmel bir NAS kartı. Tek potansiyel nitpick yalnızca 1Gb LAN’dır, ancak bu bir 10Gb LAN PCIe kartı kullanılarak çözülebilir. Veya kartın gelişmiş sürümünü alarak, X470D4U2-2T. Bu, çift 10Gb LAN ile birlikte gelir, ancak aynı zamanda gözle görülür şekilde daha pahalıdır.

Intel CPU’lar İçin En İyi Bütçe NAS Kartı

ASRock H410M-HDV

Asrock H410M Hdv

ECC belleğe ihtiyaç duymayan bir bütçe Intel NAS için ucuz bir H410 anakartı alabilirsiniz. Yeni satın alabileceğiniz en ucuz H410 kartı, ASRock H410M-HDV. Yalnızca dört SATA III bağlantı noktasına sahiptir ve bir M.2 yuvası olmadan gelir, ancak SSD’leri, hatta önyüklemeyi barındırabilen X16 PCIe yuvası vardır. Ayrıca ekstra genişleme için bir PCIe x1 yuvasına sahip olursunuz. Anakart 1Gb LAN bağlantı noktası ile birlikte gelir ancak SSD’ye ihtiyacınız yoksa 10G LAN kartı takabilirsiniz.

Gereksinimleriniz hem SSD hem de 10G LAN’ı içeriyorsa, Asus Pro H410M-C/CSM. Daha pahalıdır ancak üst düzey bileşenler, bir M.2 yuvası, dört SATA III bağlantı noktası ve 1 Gb LAN ile birlikte gelir. Genişletme için bir adet PCIe x16, bir adet PCIe x1 ve iki PCI bağlantı noktası vardır, bunlar temel bir NAS’ın ihtiyaçları için yeterlidir. Son olarak anakart, daha kolay sorun gidermeye olanak tanıyan ekstra özelliklerle birlikte gelir ve daha kolay uzaktan yönetim için ASUS Control Center Express’i destekler.

Intel ECC NAS İçin En İyi Bütçe Kartı

SuperMicro MBD-X9SCM

süper mikro Mbd

ECC belleğe ihtiyaç duyanlar daha eski bir Intel kartı ve ucuz bir Xeon CPU alabilirler. Veya bu işlemcilerin ECC’yi desteklediği zamandan kalma bir i3 veya Pentium CPU olabilir. Bizim tavsiyemiz, SuperMicro MBD-X9SCM, LGA 1155 soketine dayalıdır. Bunun bir E3 sunucu anakartı olduğunu unutmayın, bu nedenle onu barındırabilecek bir kasanız olduğundan emin olun.

Depolama desteği harika olmasa da (4xSATA II; 2xSATA III), anakartta iki PCIe gen3 x8 ve iki PCIe gen2 x4 yuvası bulunuyor. Bu, herhangi bir genişleme için fazlasıyla yeterli. Depolama veya LAN açısından. Ayrıca anakartta bulunan iGPU, IPMI desteği vb. gibi sunucu düzeyinde başka özellikler de vardır. Genel olarak, paranın karşılığını fazlasıyla alırsınız.

Daha yeni bir şey istiyorsanız ve bunun için ödeme yapmaya hazırsanız, şu adrese göz atın: C246-WU4 Gigabyte’dan. Bu anakart yalnızca 10 SATA III bağlantı noktasıyla gelmekle kalmaz, aynı zamanda bir ton PCIe genişletme bağlantı noktası (Dört PCIe x16, bir PCI), iki M.2 konektörü ve USB-C ve USB 3.1 gibi öğeler içerir.

ITX sizin işinizse, SuperMicro MBD-X11SCL-IF, daha eski (8. ve 9. nesil) Pentium, Celeron veya Xeon CPU’ya sığdırabilirsiniz. Dört SATA III bağlantı noktası, bir M.2 yuvası, IPMI ve BMC desteği, bir PCIe x16 ve bir çift gigabit LAN içerir. SuperMicro ITX çözümüne bir alternatif, ASRock Raf E3C236D2I. Bu, 6. ve 7. nesil Intel CPU’larla çalışabilir.

En İyi Üst Düzey NAS Kartı

SuperMicro A2SDi-TP8F

Supermicro A2Sdi Tp8F

Son olarak, NAS’larında tonlarca depolama alanı ve birden fazla PC için NAS’a hızlı erişim isteyen kullanıcılar için birkaç panomuz var. SuperMicro A2SDi-TP8F 12 çekirdekli Intel Atom C3858 CPU ile birlikte gelen bir sunucu kartıdır. Dört adet 10Gb LAN bağlantı noktası, dört adet 1Gb bağlantı noktası, dört adet SATA III bağlantı noktası, bir M.2 yuvası, PCIe gen3 x4 yuvası ve ek bir mPCIe gen3 x1 yuvası içerir. Tüm bunlar bir mITX PCB’de paketlenmiştir.

Kart, tam uzaktan yönetimi destekler ve ASPEED AST2400 BMC ile birlikte gelir. Oldukça pahalı ama dörtlü 10Gb LAN özelliği gerçekten etkileyici. Neyse ki, A2SDi daha uygun fiyatlı sürümler içeriyor. A2SDi-H-TF Intel Atom C3758 8 çekirdekli CPU, bir PCIe x4, dört SATA III bağlantı noktası ve 2 MiniSAS HD bağlantı noktası aracılığıyla toplam 12 bağlantı noktası desteği içerir. “Yalnızca” çift 10 Gb LAN ve tek bir M.2 yuvası elde edersiniz, ancak genel olarak, özellikle 2 MiniSAS HD bağlantı noktası göz önüne alındığında, bu anakart amiral gemisi modelden bile daha iyi olabilir.

Son olarak, platformun “bütçe” versiyonuna sahibiz. A2SDi-4C-HLN4F. Bu, dört çekirdekli Atom C3558 ile birlikte gelir, dört SATA III ve bir MiniSAS HD bağlantı noktası (toplamda 8 SATA III bağlantı noktası), bir M.2 yuvası ve bir PCIe x4 yuvası içerir. En büyük dezavantajı, 10G LAN’ın olmamasıdır. Yalnızca dört adet 1Gb LAN bağlantı noktası alırsınız.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaEn İyi