Haber

Rapora göre Apple’ın ‘pahalı’ karma gerçeklik gözlüğü (MR) 2022’de gelebilir

Apple’ın bir sonraki büyük donanım ürünü, çok beklenen karma gerçeklik gözlüğü olabilir ve gelecek yıl kadar erken bir tarihte gelebilir. En son Bloomberg “Power On” haber bülteninde Mark Gurman, Apple’ın “gelişmiş çipler, ekranlar, sensör ve avatar tabanlı özelliklere sahip kendi pahalı cihazını önümüzdeki yıl gibi erken bir tarihte piyasaya sürmeyi planladığını” iddia ediyor.

Karma Gerçeklik, farkında değilseniz, gerçek ve sanal dünyaları bir araya getiriyor. MR’da sanallık ve gerçeklik gerçek zamanlı olarak etkileşime giriyor. Bir süredir Apple’ın AR/VR cihazı hakkında dedikodular dönüyor, ancak gözlük hakkında fazla bir şey bilinmiyor. Bildirildiğine göre premium tarafta, binlerce dolara mal olacak ve geliştirici topluluğuna yönelik olabilir.

Bir önceki rapor yaklaşan gözlüğün yalnızca bir iPhone veya MacBook Pro ile birlikte çalışacağını iddia ediyordu. Bu, Apple Watch’un ilk sürümlerinin çalışma şekline benzer. Bilgi kaynakları ayrıca Apple’ın “geçen yıl” gözlük için çip üzerinde sistem (SoC) geliştirmeyi ve cihazın ekran sürücüsünü ve görüntü sensörünü tasarlamayı tamamladığını ortaya çıkardı. Özel işlemci, TSMC’nin beş nanometre üretim sürecini temel alacak.

Apple, Apple karma gerçeklik başlığı, Apple VR başlığı, Apple AR gözlükleri, sanal gerçeklik, sanal gerçeklik uygulamalarıKarma Gerçeklik, gerçek ve sanal dünyaları bir araya getirir. 

Apple, artırılmış gerçeklik teknolojisinin yakın gelecekte ne kadar kritik olacağını açıkça kabul etti, ancak sanal gerçeklik hakkında fazla bir şey söylemedi. Facebook (Meta), Sony ve HTC (Vive), sanal gerçeklik alanında önde gelen oyunculardır. Gurman, yakında çıkacak olan karma gerçeklik gözlüğünün kullanım durumlarından birinin oyun olacağına inanıyor. Kulaklıklı mikrofon seti, “yüksek kaliteli sanal gerçeklikte oyunları idare edebilecek bir karma gerçeklik deneyimi” sunabilir.

Apple, hızlı çipler ve üst düzey ekranlarla yüksek kaliteli sanal gerçeklikte oyunları idare edebilen bir karma gerçeklik deneyimi sunmaya çalışıyor.

Apple’ın birkaç ay içinde yüz yüze bir etkinlikle karma gerçeklik gözlüğünü sergilemeyi planladığına dair spekülasyonlar var. Bu, Apple’ın Apple Watch’tan bu yana piyasaya sürmeyi planladığı ilk büyük ürün olacak. Bu yılın başlarında, ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo, Cupertino devinin 2022’nin ortalarına kadar AR/VR başlığını ve ardından 2025’te bir AR gözlüğünü piyasaya sürmeyi hedeflediğini söyledi.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber