Haber

Razer, Yapay Zeka Tabanlı, Güneş Enerjili Okyanus Temizleme Robotu Geliştiriyor

Okyanuslardaki artan plastik atık miktarı günümüz dünyasında yeni bir şey değil. Raporlara göre, her yıl dünyadaki okyanuslar ve denizler 11 milyon ton plastik atıkla doluyor. Razer, bu küresel soruna atıfta bulunarak ve plastik atıkların doğal su kütlelerinde daha fazla birikmesini önlemek için Clearbot ile bir ortaklık ilan etti ve okyanustan plastik atıkları toplamak ve geri dönüştürmek için bir su drone’u geliştirmeye başladı.

Farkında olmayanlar için Clearbot, 2022 yılına kadar 100 ton atığı temizleme hedefine ulaşmak için okyanusları ve denizleri temizleyecek robotlar geliştiriyor. Şimdi ise oyun sektörünün popüler isimlerinden Razer ile iş birliği yapan Clearbot, suları temizlemek için daha ölçeklenebilir ve pazarlanabilir botlar geliştirmeyi ve üretmeyi hedefliyor.

Her iki şirket de son aylarda su kütlelerini temizlemek için özel bir su drone’u geliştirmek için çalışıyor. Razer geçtiğimiz günlerde Dünya Okyanuslar Günü’nü kutlamak için bir duyuru yaptı. Firmanın resmi duyuru videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Clearbot’a göre, okyanus temizleme robotu, su kütlelerindeki çöpleri tespit etmek için yerleşik bir kamera sensöründen ve Vision AI teknolojilerinden yararlanacak. Algılamanın ardından robot, çöpü topla ve kıyıya getir prensibiyle çalışacak. Ayrıca Razer, toplanan atıkları geri dönüştürülmüş malzemelere dönüştürmek için diğer geri dönüşüm kuruluşlarıyla birlikte çalışacak.

Razer ve Clearbot’un söz konusu robotu temizleme işini yaparken ayrıca okyanus kirliliği hakkında önemli veriler toplayacak. Okyanus temizleme robotu, gelecekteki araştırmalara yardımcı olmak için okyanuslarda artan kirlilik hakkında 1000 GB’a kadar veri toplayabilecek.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber