Ryzen 5 5600X için en İyi 7 CPU soğutucu önerisi

Ryzen 5 5600X şu anda en uygun fiyatlı Zen 3 işlemci. 5 Kasım’da Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X ve amiral gemisi Ryzen 9 5950X ile birlikte piyasaya sürülecek. Bu CPU modeli, altı çekirdeğe ve on iki iş parçacığına, maksimum 4.6GHz temel saat frekans değerine ve 65W TDP’ye sahip olacak. 5600X, Zen 3 serisinin geri kalanından farklı olarak bir kutu soğutucu ile birlikte gelecek.

5600X, 3600’e oldukça benzer olduğundan (aynı TDP, aynı litografi, optimize edilmiş güç gereksinimleri ve aynı zamanda daha yüksek saat frekans değeri), yaklaşık olarak aynı sıcaklık performansı bekleyebiliriz. Daha iyi bir sıcaklık performansı maksimum CPU performansına bağlıdır Ryzen CPU’larda ve satış sonrası bir soğutucuya geçmeniz durumunda hafif bir performans artışı bile elde edebilirsiniz. Başka bir deyişle, 5600X almayı planlıyorsanız ve en iyi performansı istiyorsanız, satış sonrası bir soğutucu alın.

5600X zorlu bir CPU olmadığı için satın alacağınız soğutucunun pahalı olmasına bile gerek yok. Bütçenize en uygun olanı tercih edin. Ryzen 5 5600X için en iyi soğutucuyu bulamıyorsanız endişelenmeyin çünkü şu anda piyasadaki en iyi işlemci soğutucularını bir araya topladık. AIO sıvı soğutucuları üst düzey, hız aşırtmalı CPU’lar için tasarlandığından, yalnızca hava soğutucularını dahil ettik. 5600X’inizin sınırlarını zorlamayı planlıyorsanız, 10600K için en iyi soğutucular listemize göz atın, sağlam bir AIO çözümleri yelpazesi içerir.

Çoğu Kullanıcı İçin En İyi 5600X İşlemci Soğutucu

Cooler Master Hiper 212 EVO

Cooler Master Hiper 212 EVO piyasadaki en iyi CPU soğutucusu değil ama şimdiye kadarki en popüler CPU soğutucularından biridir. Ayrıca oldukça iyi bir performans sunuyor ve bu Ryzen 5 5600X için fazlasıyla yeterli.

Yüksek popülerlik, geniş kullanılabilirlik ve farklı pazarlarda oldukça benzer fiyatlar anlamına gelir. Aynı zamanda, her yerde bir sürü kullanılmış Hyper 212 Evo olduğu anlamına gelir, bu nedenle biraz para biriktirmek ve indirimli bir Hyper 212 Evo almak istiyorsanız, ikinci el pazarına bakın.

En Ucuz 5600X İşlemci Soğutucu

DeepCool Gammaxx 400

R5 5600X’iniz için paranızın karşılığını en iyi şekilde almak istiyorsanız, DeepCool Gammaxx 400’ü tercih edin. Bu soğutucu aşırı bir bir performans sırasında sıcaklığı 20 santigrat derece kadar düşürebilir bu da biraz daha hızlı performans anlamına gelir. 5600X ile termal performansın hemen hemen aynı olacağından oldukça eminiz.

Bu model oldukça iyi görünüyor ve bununla ilgileniyorsanız mavi LED’leri var. RGB değil ama hiç yoktan iyidir. Gamaxx400 ile ilgili en iyi şey, Hyper 212 Evo’dan çok daha uygun fiyatlı olmasıdır, bu nedenle ikisi arasında seçim yapabiliyorsanız DeepCool olanı alın.

5600X İçin En Sessiz Soğutucu

Scythe Fuma 2

Scythe Fuma 2, etkileyici soğutma performansı rekabetçi fiyat ve etkileyici derecede düşük gürültü ile birlikte gelir. Piyasadaki en sessiz soğutuculardan biridir ve diğer orta sınıf tekliflere uygun maliyetle hemen hemen her tüketici sınıfı CPU ile kullanılabilir. Bu, Scythe Fuma 2’yi piyasadaki en iyi CPU soğutucularından biri yapar.

5600X’i satın almayı planlıyorsanız ve ne kadar hız aşırtabileceğini görmek istiyorsanız, Fuma 2, bir AIO sıvı soğutucusu almanın yanı sıra ihtiyacınız olan her şeydir. Bununla ilgili iyi olan şey, çok büyük olmamasıdır, bu yüzden çoğu yere sığabilir. Üst düzey bir hava soğutucusu alabilirsiniz, ancak yaklaşık yüzde kırk daha yüksek fiyat için Fuma 2’nin üst düzey hava soğutucularına kıyasla tek dezavantajı, çalışma sıcaklıklarında küçük bir artış olmasıdır.

En İyi Orta Sınıf 5600X Soğutucu

DeepCool AS500

DeepCool AS500, şüphesiz şu anda alabileceğiniz en iyi orta sınıf işlemci soğutucudur. Soğutma yeterliliği piyasadaki en iyi CPU soğutucularıyla aynı seviyedeyken, hantal, çift kuleli bir yapıya sahiptir.

Her 5600X alıcı için ideal olan 5600X, piyasadaki en iyi CPU soğutucu oolmadığı için, neredeyse duyulamayan gürültü ile birlikte çok düşük termal değerler sunabilir. Oyun oynarken bile, oyunun ve diğer fanların sesi üzerinden gürültü duyulmamalıdır. Sizi başka bir modele yönlendirebilecek tek şey ise, soğutucunun 164 mm yüksekliği.

İkinci 140 mm fanla birlikte gelen soğutucunun AS500 Plus versiyonu var, ancak kişisel deneyime dayanarak 5600X’in çift fana veya çift kule hava soğutucusuna hiç ihtiyacı yok. Alternatiflere gelince, Scythe Mugen Rev. B. O kadar performanslı değil ama süper sessiz ve AS500’den biraz daha ucuz.

En İyi Üst Düzey 5600X Soğutucu

Noctua NH-D15S

En iyi CPU soğutucu denince akla gelen markalardan bir tanesi de Noctua NH-D15 modelidir. Oldukça sessiz ve yüksek bir performans sunar. Ancak gerçekte Ryzen 5 5600X için bu kadar yüksek bir soğutma potansiyeline ihtiyacınız yok. Bu durumda tercih edebileceğimiz en ideal soğutucu Noctua NH-D15S modelinin NH-D15 isimli tek fanlı kuzeni.

Daha az maliyetle neredeyse aynı termal performansa sahiptir. Büyük ve tıknaz ama NH-D15 veya Assassin III gibi mutlak bir canavar değil. Yine de oldukça uzun ve geniş olduğundan koyacağınız yere sığabileceğinden emin olun.

En İyi Düşük Profilli 5600X Soğutucu

Scythe Big Shuriken 3

Son olarak, bir SFF 5600X yapı inşa etmeyi planlayanlar için en iyi iki 5600X soğutucumuz var. CPU sadece 65W TDP’ye sahip olduğundan, bu listede yer alan iki düşük profilli soğutucudan birini alırsanız, biraz hız aşırtma yapabilirsiniz. Bunlar Scythe Big Shuriken 3 ve Noctua NH-L12S isimli mükemmel düşük profilli soğutuculardır.

Noctua NH-L12S

NH-L12S ikisi arasında biraz daha sessizdir, bu nedenle mutlak sessizlik istiyorsanız Noctua iyi bir seçim olacaktır. Boşluk söz konusu olduğunda, her iki soğutucu da oldukça küçüktür ve hemen hemen her Mini-ITX kasasına sığabilir.