Haber

Samsung, 50MP kameralar için dünyanın en küçük mobil görüntü sensörünü tanıttı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung Perşembe günü, akıllı telefonlarda hem ön hem de arkaya bakan kameralar için 50MP seçenekleri sunan 0,64 mikrometre pikselde endüstrinin ilk mobil sensörünü tanıttı.

Samsung ISOCELL JN1 adlı yeni mobil sensör, ışık hassasiyetini ve faz algılama özelliklerini geliştirirken çip boyutunu küçültmek için piksel teknolojisindeki gelişmeleri kullanır.

Şirkete göre, endüstrinin en küçük 50MP mobil sensöründe daha canlı görüntüler yakalayabiliyor. Yeni sensör şu anda seri üretimde.

Samsung Electronics sensör işinden sorumlu başkan yardımcısı Duckhyun Chang yaptığı açıklamada, “Yeni ISOCELL JN1, yarının en şık akıllı telefonlarını ultra yüksek çözünürlüklü mobil fotoğraflarıyla donatabilecek” dedi.

Chang, “Piksel teknolojilerinde yeniliğe olan bağlılığımızı sürdürürken, pazara çok çeşitli mobil görüntü sensörü teklifleri sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Samsung’un yüksek çözünürlüklü görüntü sensörü serisine yeni eklenen JN1, ışık hassasiyetini yaklaşık yüzde 16 artıran ek geliştirmelerle birlikte ISOCELL 2.0 teknolojisini kullanıyor.

Düşük ışıklı ortamlar için sensör, Samsung’un dört bitişik 0,64μm pikseli büyük bir 1,28μm pikselde birleştirerek daha parlak 12,5 MP fotoğraflar için dört kat ışık hassasiyeti sağlayan dörtte bir piksel gruplama teknolojisi Tetrapiksel’i kullanıyor.

Gelişmiş dinamik aralık için ISOCELL JN1, ortamın aydınlatma seviyesine göre dönüştürme kazancını değiştiren bir teknoloji olan Smart-ISO ile birlikte gelir.

Smart-ISO, parlak ayarlarda parlak ayarlarda ayrıntıları korumak için Düşük ISO modunu ve düşük ışıklı ortamlarda okuma gürültüsünü azaltmak ve mükemmel düşük ışık performansı sağlamak için Yüksek ISO modunu kullanır.

Mobil sensör ayrıca, nihai bir görüntü oluşturmak için birleştirilen Düşük ve Yüksek ISO’lardan alınan iki ayrı okumadan elde edilen optimum pozlama seviyeleri için karışık ışık ayarlarında sahneler arası HDR sunar.

Şirket, pürüzsüz kristal netliğinde videolar için, görüntü sensörünün saniyede 60 karede (fps) 4K çözünürlüğe kadar video kaydını veya 240fps’de full HD’yi desteklediğini söyledi.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber