Haber

Samsung’un Küresel Marka Değeri Düştü

Samsung’un, hayal edilebilecek her türlü ürünü sunabilen dünya çapındaki en büyük şirketlerden biri olduğu inkar edilemez. Samsung gibi bir şirket için global marka değeri de önemli; bu, bir markanın dünya çapında tüketiciler ve genel olarak insanlar arasında tanınması ve algılanmasına hizmet eder. Samsung, Apple ve diğerleri gibi şirketler, marka değerlerine yardımcı olan ve onu daha da iyi hale getiren pazarlama ve marka oluşturmaya milyonlarca hatta milyarlarca dolar harcıyor.

Dünyanın en büyük markalarından biri olmasına rağmen, Samsung’un dünya genelinde ilk 100 marka içindeki konumu geçen yıla göre biraz düştü. Son pazarlama araştırmaları Samsung’un marka değerindeki bu düşüşü gösteriyor ancak Samsung için endişelenecek pek bir şey yok.

Samsung Bu Yıl 40. Sıradan 42. Sıraya Düştü

İngiliz pazar araştırmacısı Kantar En değerli 100 küresel markanın bir listesini yayınladı ve tüm markaların toplam değerinin %42 artarak 7 trilyon doların üzerine çıktığını kaydetti. Bu, pandeminin aldığı zarara rağmen dünyanın en ünlü markaları için inanılmaz bir büyüme gösterdi.

Amazon, küresel olarak en değerli marka olmaya devam ediyor ve sadece bu yıl 684 milyar dolarlık marka değerine ulaşmak için %64 büyüyerek. Samsung, uzun süredir listenin bir parçası olmasına rağmen, yazı yazılırken ilk ona henüz ulaşamadı. Şu anda Samsung, küresel olarak en değerli 42. markada yer alıyor; şirket, dünya marka değerinde 40. sırada yer aldığı geçen yıldan bu yana listede iki sıra kaybetmişti.

Rapor, Samsung’un marka değerinin 46,8 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ediyor. Aynı zamanda, parasal marka değerinde hala %44’lük bir artışı temsil ettiği için dolar bazında da başarılı oldu. Şimdi ise Samsung, listede 13 yeni şirket olduğu için 2 puan kaybetti. 105 milyar dolarlık, Samsung’dan daha büyük bir marka değerine sahip Nvidia’nız var.

Ülkelere bakarsanız, Amerika Birleşik Devletleri, 100 şirket listesinde ABD’den 74 şirketle marka listesine en büyük katkıyı yapmaya devam ediyor.

Samsung’un iki puan kaybetmesinin kararınızı herhangi bir şekilde etkileyeceğini düşünüyor musunuz?

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber