Haber

Twitter, Google ve Facebook, kadınları çevrimiçi tacize karşı koruma sözü verdi

twitter google facebook kadınları koru

Twitter, Google, Facebook ve TikTok gibi teknoloji firmaları, çevrimiçi istismarla mücadele etmeyi ve kendi platformlarında kadınlar için güvenliği artırmayı taahhüt etti.

Söz, World Wide Web Foundation (WWWF) ile yapılan istişarelerin ardından geldi.

“Çevrimiçi toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve istismar konusundaki istişarelerimiz sırasında kadınlar, gönderilerine kimlerin yorum yapabileceği veya yanıt verebileceği konusunda daha fazla kontrole ihtiyaç duyduklarını ve ayrıca çevrimiçi gördükleri, ne zaman ve nasıl gördükleri konusunda daha fazla seçeneğe ihtiyaç duyduklarını dile getirdiler. WWWF Perşembe günü yaptığı açıklamada.

“Kadınlar ayrıca şiddet içeren veya taciz edici içerik aldıklarında daha iyi desteklenebilmeleri için gelişmiş raporlama sistemlerine duyulan ihtiyacı defalarca vurguladılar”.

Teknoloji şirketleri, Perşembe günü Paris’teki BM Nesil Eşitlik Forumu’nda söz aldı.

Web Vakfı Kıdemli Politika Yöneticisi Azmina Dhrodia, “Kaynakları ve erişimleri ile bu dört şirket, bu kötüye kullanımı engelleme ve yüz milyonlarca kadın ve kız çocuğu için çevrimiçi deneyimleri iyileştirme gücüne sahip” dedi.

Dhrodia, “Bugün verdikleri taahhütler büyük bir kazanım olarak kutlanmalı ve şirketlerin kadınlara yönelik istismarı en öncelikli olarak ele almaları için bir sıçrama tahtası görevi görmelidir” dedi.

İstatistikler çok açık: Dünya genelinde kadınların yüzde 38’i doğrudan çevrimiçi tacize maruz kaldı ve bu oran Z Kuşağı ve Y kuşağı için yüzde 45’e yükseldi. Beyaz olmayan kadınlar için, özellikle Siyah kadınlar için, LGBTQ+ topluluğundan kadınlar ve diğer marjinal gruplar için – istismar genellikle çok daha kötüdür.

WWWF’ye göre, teknoloji firmaları daha ayrıntılı ayarlar sunarak “kadınların çevrimiçi güvenliklerini sağlamaları için daha iyi yollar oluşturma” sözü verdi.

Ayarlar, gönderilerini kimlerin görebileceği, paylaşabileceği, yorum yapabileceği veya yanıtlayabileceği, kullanıcı deneyimi boyunca daha basit ve erişilebilir bir dilin kullanılması, kolay gezinme ve güvenlik araçlarına erişim sağlanması ve proaktif olarak istismar miktarını azaltarak kadınların üzerindeki yükün azaltılması gibi ayarlardır. görmek.

TikTok ABD politika direktörü Tara Wadhwa, “Önümüzdeki aylarda, platformumuzda bu öncelikleri ele alan ve TikTok’u kadınlar için daha güvenli bir yer haline getirmeye yardımcı olan bir dizi potansiyel ürün değişikliği geliştirmeye ve test etmeye başlayacağız” dedi.

Şirketler, kadınların gönderileriyle kimlerin etkileşime geçebileceğini ve belirli içerik türlerini filtrelemek için daha fazla seçeneği daha iyi yönetmesine olanak tanıyan özellikler de dahil olmak üzere prototipleri ve çözümleri keşfetmeyi ve test etmeyi ve ayrıca kullanıcıların kötüye kullanım raporlarını takip edip yönetebilmeleri için raporlama sistemlerini güçlendirmeyi taahhüt etti.

WWWF, “Şirketler ayrıca çözümlerin belirli ve net bir zaman çerçevesi içinde ele alınmasını sağlayacak ve bu taahhütlerin uygulanmasındaki ilerlemeleri hakkında anlamlı verileri ve görüşleri düzenli olarak yayınlayacak ve paylaşacak” dedi.

Web Vakfı, teknoloji şirketlerinin bu taahhütleri yerine getirmede nasıl ilerleme kaydettiği konusunda yıllık olarak rapor vereceğini söyledi

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber