Cep telefonun satın alındığı tarihi öğrenme

Bir cep telefonunun satın alınma tarihi nasıl öğrenilir?. Son haftalarda cep telefonunuzla ilgili çeşitli sorunlarla karşılaştınız: Cihazınız sık sık kapanıyor, pili yalnızca birkaç saat dayanıyor ve bazen artık açılmıyor bile.

Şüpheniz, bir donanım arızası olduğu ve bu nedenle cihazın hala garanti kapsamında olması gerektiği için yönünde, bu yüzden onu yetkili bir servis merkezine götürmeyi düşündünüz. Fakat telefonunuzu satın aldığınız tarihi bilmiyorsunuz veya emin değilsiniz, garanti kapsamında satın alma tarihinden itibaren iki yıl geçip geçmediğini öğrenmek istiyorsunuz.

Cep telefonunuzu tekrar hayata döndürmek istiyorsanız, bu bilgileri doğrulamanız ve cihazın ne zaman satın alındığına dair bilgiler hakkında kanıta ihtiyacınız var. Fakat her şeyi kaybettiyseniz, telefonun satın alındığı tarihi öğrenmenin farklı yolları da var.

Bugünkü rehberimde size bir cep telefonunun satın alma tarihi nasıl öğrenilir sorunun yanıtını vermeye çalışacağız. Bunun için başvurabileceğiniz ilk iki yol IMEI kodu aracılığıyla, satın aldığınız satıcıdan fatura talep etmek veya talep ettiğiniz e-ticaret sitesinden satın alma tarihini öğrenmektir.

Bir cep telefonunun satın alma tarihi nasıl öğrenilir:

Makbuz veya fatura üzerindeki satın alma tarihinin doğrulanması

Bu için içn en hızlı ve basit çözüm cep telefonunun satın alındığı tarihe geri dönmek  cihazı satın alırken satıcı tarafından verilen makbuz veya faturaya bakmaktır.

Bu belgelerde birçok bilgi belirtilmiştir. Ancak, ürünün hala yasal garanti kapsamında olup olmadığını anlamak için bizi ilgilendiren şey, satınalma tarihidir.

Fiş elinizde varsa satın aldığınız tarihi altta bulabilirsiniz. Faturada ise satın alma tarihi, sipariş detayından hemen önce belgenin başlığında veya satıcı referansları altında görüntülenen bilgiler arasında yer alabilir.

Bu tür belgelerin önemi göz önüne alındığında, ihtiyaç duyduğunuzda bulamama riskine girmemek için onları dikkatli bir şekilde saklamanızı tavsiye ederim. Her ihtimale karşı, güvende olmak için bir basılı veya dijital kopya üretebilirsiniz.

Bir faturanın kaybolması durumunda, satıcıyla iletişime geçebilirsiniz. Ve ondan aslının onaylı bir kopyasını isteyebilirsiniz. Bu anlamda talep edilen gönderim yöntemine bağlı olarak, telefonun satın alınmasına ilişkin son ve önceki veriliş tarihini okuyabileceğiniz belgenin bir nüshası tarafınıza gönderilecektir.

IMEI üzerinden satın alma tarihini öğrenme

Bir telefonun satın alma tarihini bulmak için başka bir olası yöntem IMEI numarsıdır. Üreticinin resmi web sitesi üzerinden IMEI numaranızı girerek telefonunuz hakkındaki pek çok bilgiye erişebilir ve onun hala garanti kapsamında olup olmadığını görebilirsiniz. . Tüm markaların bu imkanı sunmadığını söylememiz gerekir.

Yapılacak ilk şey, bu aramayı doğrudan markanın resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirmektir. Markanın web sitesini ziyaret ettikten sonra cihazınızın IMEI numarasını farklı şekillerde öğrenip ilgili alana girebilirsiniz. IMEI kodunuzu üçüncü taraflarla paylaşmamaya dikkat edin.

IMEI kodunu cihazınızın kutusunun üzerinde görebilirsiniz. Aynı şekilde telefonunuz üzerinden * # 06 # yazdığınızda karşınıza çıkacaktır.

Şimdi, Destek Merkezi’nin ilgili bölümüne IMEI kodunu girmek için üreticinin web sitesine gidin.

Üreticinin web sitesinde ilgili bölüme ulaştıktan sonra, IMEI üzerinden garanti durumunu görüntüleyebileceğiniz kutuyu arayın.

Ekranda gördüğünüz uygun alana, IMEI kodunu girin ve Kontrol, Arama şeklindeki butona tıklayın.

Her şey yolunda gittiyse, cep telefonu garanti durumuyla ilgili ayrıntıları okuyabilirsiniz. Ekranda telefonunuzun Satınalma tarihi veya değilse, garanti bitiş tarihi yer alacaktır.

Çevrimiçi satıcı aracılığıyla bir cep telefonunun satın alma tarihi nasıl öğrenilir?

Şayet akıllı telefonunuzu bir e-ticaret sitesi aracılığı ile satın aldıysanız, satın alma tarihinizi oldukça kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Öncelikle e-ticaret sitesinde hesap açmak için kullandığınız e-posta kutusunu kontrol edin.  Ve sipariş onayı için gelen e-postaları tarayın. Genel olarak, bu e-ticaret siteleri müşteriye çeşitli aşamalarda satın alma faturasını içeren e-postalar gönderir. Bu e-postaları bularak, cep telefonunun satın alındığı tarihi ve e-postanın alındığı günü kolayca kontrol edebilirsiniz.

Alternatif olarak e-ticaret sitesine kimlik bilgilerinizle giriş yapabilir ve daha önce verilmiş siparişleri kontrol edebilirsiniz. Aşağıda, bazı büyük e-ticaret sitelerinde siparişlerin nasıl görüntülenebileceğini açıklayacağım.